Ergün Taşçı Müjdeyi Verdi

 

Ordu  Milletvekili Ergün Taşçı, Ordu Üniversitesi Akkuş Yüksek Meslek Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerimizin bir süredir beklediği sevindirici haberi verdi.

Akkuş, çok yakın bir zamanda KYK yurduna kavuşacak

Birçok il ve ilçede KYK yurtları yetersiz olduğundan öğrenciler barınma konusunda sorun yaşıyor. Aynı nedenlerden dolayı İlçemizde 80 kişilik kapasiteye sahip bir KYK kız yurdunun açılacak olması, Akkuş Meslek Yüksek Okulu'nda okuyan öğrencilerimiz için beklenen bir hizmet. Bunun sonucunda 2018’de yapılacak olan ilk yurt yerleştirmelerinde, kız öğrencilerimiz için barınma sorunu tamamen ortadan kalkmış olacak.

Bu konuda bir açıklama yapan Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, "Türkiye’nin birçok yerinde üniversite öğrencilerinin yaşamış olduğu barınma sıkıntısının Akkuş Meslek Yüksek Okulu’nda öğrenim gören öğrenciler için de söz konusu olduğunu, bol kar yağışlı ve soğuk bir iklime sahip olan Akkuş ilçesinde evlerin soba ile ısınıyor olmasının bu çileyi daha attırdığını" ifade ederken, "Bugün Akkuş Meslek Yüksek Okulu’nun bulunduğu arazi SEKA fabrikası ve arazisi iken Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının kararı ile Milli Eğitim Bakanlığına, daha sonra da Ordu Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Bu arazi içerisinde lojman olarak kullanılan ve her katı 210 metrekareden oluşan 4 katlı binanın KYK’ya devredilmesi ve kız öğrenci yurdu olarak kullanılması için çalışma başlatmıştık. Fakat Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kararına bağlı olan bu durum uzun zamandan beri çözüme kavuşturulamıyordu. Plan ve Bütçe Komisyonunda 2018 bütçesinin görüşülmesi esnasında bu konuyu bilhassa gündeme getirmiş ve Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a bu konunun önemini ve aciliyetini arz etmiştik. Sağ olsunlar bu konuyla bizzat ilgilenerek Özelleştirme İdaresi Başkanlığından kararın çıkmasını temin ettiler. Bundan sonra başbakanlık makamına ulaşan kararın onaylanmasını için de Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a da konuyu bizzat anlattık. Başbakanımızın imzasıyla da Akkuş KYK yurdu ile ilgili tüm süreç 30.01.2018 tarihi itibariyle tamamlanmış oldu. En az 80 kişilik kapasiteye sahip olacak olan bu yurdun açılmasıyla birlikte inşallah Akkuş’ta yükseköğrenimde bulunan hiçbir kızımız barınma sorunu yaşamayacak. İsteyen tüm kız öğrencilerimiz Akkuş’un ilk KYK yurdu olan bu yerde devletimizin güvencesiyle pırıl pırıl bir yurtta huzur içerisinde kalarak devletimize ve aziz milletimize çok güzel hizmetler sunmak için kendilerini yarının dünyasına hazırlayacaklar" dedi.