İlçemizde 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

 

İlçemizde,  15 Temmuz Şehitleri  Anma,  Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla gerçekleşen etkinliklere çok sayıda vatandaş katıldı.

İlçe Şehitliği Ziyaret Edildi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında İlçe Müftülüğümüzün organizasyonu ile ilçe şehitliği ziyaret edildi. Şehitlik ziyaretine İlçe Kaymakamımız Muhammed Enes Çıkrık, Belediye Başkanımız İsa Demirci, Cumhuriyet Savcısı Büşra Çınar, İlçe Jandarma Komutanı Barış Ünver, İlçe Emniyet Amiri Haldun Güler, İlçe Müftüsü Kadir Kötülüketmez, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri katıldı. Şehitler için mevlid-i şerif okunup dua edildi.

Şehitlere Saygı Yürüyüşü Yapıldı

İlçe Kaymakamlığı ile Belediyemiz'in ortaklaşa düzenlediği "Şehitlere Saygı ve Milli Birlik Yürüyüşüne" çok sayıda vatandaş katıldı. Yoğun ilgi gösterilen yürüyüşte vatandaşlar dev Türk Bayrağı açarak "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganlarıyla 15 Temmuz ruhunu yeniden canlandırdı. Akkuş Orman İşletme Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüş, Akkuş Öğretmenevi'nde son buldu.

Anma Programı Düzenlendi

Akkuş Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen "15 Temmuz Şehitlerini Anma" programına çok sayıda vatandaş katılırken, İstiklal Marşı'nın okunması, yapılan konuşmalar, Kuran-ı Kerim tilavetleri, ilahiler ve Şehitlerimiz anısına yazılan şiirler okundu.

Programda bir konuşma yapan İlçe Kaymakamımız Muhammed Enes Çıkrık, "Aziz Türk Milleti olarak 15 Temmuz'da tüm dünyaya biz burdayız, bizi yıkamazsınız; Biz tek devletiz ve tek milletiz mesajını çok net şekilde verdiğimiz gündür. Bazen insan yağmurda ıslanmak ister. Bazen insan rüzgara karşı yürümek ister; Bunların bir sebebi vardır. Ama insan bazen de direnmek ister, bunun da sebebi vatandır" dedi.

15 Temmuz’un unutulmaması gerektiğini söyleyen Belediye Başkanımız İsa Demirci, "15 Temmuz bir milletin yeniden doğuşunun, yeniden dirilişinin destanının yazıldığı gündür. 15 Temmuz Hakk'ın batıla karşı galip geldiği gündür. 15 Temmuz 'Ya devlet başa, ya kuzgun leşe' diyenlerin zafer günüdür. 15 Temmuz, 1071'de Malazgirt ile başlayan 1453'te İstanbul'un Fethi ile şahlanan, 'Çanakkale Geçilmez!' diyerek büyük destanı yazan bu milletin kutlu yürüyüşünün mührünü vurduğu gündür. Hain darbe girişiminde vatanımız, bayrağımız ve ezanımız için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlık ve sıhhat dolu uzun ömürler diliyorum" dedi.

Program süresince İlçe Kaymakamlığımız ve Belediyemiz tarafından hazırlanan "15 Temmuz Anı Defterine" çok sayıda vatandaş duygu ve düşüncelerini yazdı.