Akkuş Belediyesi

15 Temmuz İstiklâl Mücadelesi ve Şehitleri Akkuş'ta Anıldı

Geri

15 Temmuz İstiklâl Mücadelesi ve Şehitleri Akkuş'ta Anıldı

17 Temmuz 2017

 

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain FETÖ darbe girişiminin yıl dönümünde, ülke genelinde olduğu gibi Akkuş İlçesi'nde de anma programı düzenlendi.

Orman işletme müdürlüğü önünden başlayıp Fatih Ortaokulu bahçesinde son bulan milli birlik yürüyüşü ile başlayan programa Ordu Vali Yardımcısı Fatih Görmüş, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, protokol üyeleri ve iki bin Akkuşlu katıldı.

Program kapsamında, şehitlerimiz için Kur’an-ı kerim tilaveti, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmaları yapıldı.

MİLLETİMİZ TARİH BOYUNCA OLDUĞU GİBİ 15 TEMMUZ'DA DA HAİNLERE GEREKLİ CEVABI VERMİŞTİR

Programda ilk konuşmayı Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci yaptı. Demirci konuşmasında, "1 yıl önce 15 Temmuz gecesi ve bu saatlerde ülkemizi, milletimizi, cumhuriyetimizi, demokrasimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen, peygamber ocağı TSK içine sızmış ve askeri üniforma altına girmiş, vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, milletimiz darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğratmıştır.milletimiz, o gece tıpkı, 1071'de Malazgirt'te, 1299'da Söğüt’te, 1453'te İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını, istikbali ve istiklali olarak gördüğünü, tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen hainlere karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Milletimiz, büyük bir irade ortaya koyarak seçtiği liderlere, seçilmiş olan kişilere, adeta kalkan olarak, Amerika’dan yönetilen ve kendine din alimi diyen hain, satılmış ve CIA ajanı Fetullah Gülen tarafından yönetilen, Amerika tarafından da desteklenen bu planı yüce bozguna uğratmış, deyim yerindeyse ülkesini hainlerin eline, topraklarımız üzerinde emelleri olan Türk düşmanlarına bırakmamıştır. 15 Temmuz ülkemiz için yeni bir kuruluş ve kurtuluş tarihi olarak tanımlanabilir. Hain darbe girişiminin 1. yılında canını bu vatan toprakları için feda eden şehitlerimizi rahmetle anarken, gazilerimize de uzun ömür ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz, inanıyoruz ki bu hainler bağımsız Türk mahkemelerinde hak ettikleri cezayı alacaktır" dedi.

Başkan Demirci'nin konuşmasının ardından Ordu Vali Yardımcısı Fatih Görmüş söz aldı. Görmüş konuşmasında, "15 Temmuz tarihi, Türk siyasi tarihinin dönüm noktalarından biridir. 15 Temmuz yıllardır kendisini hizmet hareketi, yardım sever bir hareket olarak tanımlayan fethullahçı terör örgütünün gerçek yüzünün ortaya çıktığı bir tarihtir. Bu örgütün devletin hücrelerine kadar sızdığını, devletin en kritik noktalarını ele geçirdiğini ve bu ülkenin geleceğine kast ettiğini hep birlikte gördük. bu hainler milletimizin vergileriyle, kaynaklarıyla alına uçağı, tankı, tüfeği yine insanımıza karşı acımasızca kullandılar. Ancak milletimiz bu hainlere ve alçaklara karşı canlarını siper edip dur diyerek vatanlarını böldürtmeyeceklerini dosta düşmana gösterdi" dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ildeki vatandaşlara seslenişinin canlı yayınla ekranlara getirildiği program, 15 Temmuz'la ilgili film, belgesel gösterimi ile sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü ve sabah namazının ardından yapılan çorba ikramı ile sona erdi.