Akkuş Belediyesi

Akkuş Eğitim Yatırımlarında Altın Çağını Yaşıyor

Geri

Akkuş Eğitim Yatırımlarında Altın Çağını Yaşıyor

8 Aralık 2022

Akkuş’ta deprem testlerini geçemeyen okulların yıkılmasının ardından yeni okulların inşaatları tüm hızıyla devam ediyor.

Akkuş’ta deprem testlerini geçemeyen ilkokul, ortaokul ve liselerden oluşan 12 okul binası hakkında yıkım kararı alınmış ve yıkımları gerçekleştirilmişti.  Yıkılan okulların yerine yenilerinin yapılması için ilçe merkezi ve mahallelerde çalışmalara başlandı. Geçtiğimiz yıl ilçe merkezinde yapımına başlanan Cumhuriyet İlköğretim Okulunda çalışmaların sonuna gelinirken Anadolu İmam Hatip Lisesinin de temel çalışmalarına başlandı.

Cumhuriyet İlköğretim Okulunda Sona Gelindi

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, İlçe merkezinde bugün temel açma çalışmalarının başladığı Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Cumhuriyet İlköğretim Okulunda incelemelerde bulundu.  Akkuş’ta son dönemde kamu yatırımları alanında büyük bir atak olduğunu ve altın çağını yaşadığını belirten Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, “Göreve geldiğimiz zaman Akkuş’a her alanda yatırımlar yapacağımızı ve şehrin her tarafını şantiye haline getireceğimizi söylemiştik. Bu kapsamda kamu yatırımları ve eğitim yatırımları anlamında Akkuş’umuz adeta altın çağını yaşıyor. Şuanda daha önce deprem testini geçemeyen ve ardından yıkıldıktan sonra tekrar inşasına başlanan Cumhuriyet İlköğretim Okulunun bahçesindeyiz. Bu okulumuz 24 derslikli olup dış cephe sıva işi bitti, elektrik tesisatı yapım işlemleri devam ediyor. Yakın zamanda tamamlanacak olan bu okulumuz uzun yıllar Akkuş’umuzda hizmet verecek” dedi.

Anadolu İmam Hatip Lisesinde Temel Açma İşlemleri Başladı

İlçedeki diğer eğitim yatırımları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Demirci, “Yine aynı şekilde daha önce deprem testini geçemeyen okullarımızdan biri de imam hatip lisesiydi. İmam hatip lisesinin ihalesi gerçekleştirildi yer teslimi yapıldı ve işi alan firma bugün itibariyle temel açma işlemlerine başladı. Yeni devlet hastanemizin karşısındaki 27 dönümlük alana inşa edilecek olan Anadolu İmam Hatip Lisesi, 3 katlı ve 16 derslikli olacak.  Akpınar Ortaokulunun ihalesi ise yapıldı aralık ayı sonuna kadar itiraz süreci ve diğer işlemlerin bitmesi planlanıyor. Yine deprem testini geçemeyen yatılı ortaokul öğrenci yurdu da deprem testini geçemeyerek yıkılmıştı. 22 Aralık tarihinde yatılı ortaokul öğrenci yurdunun da ihalesi gerçekleştirecek. Şimdiden bu okullarımızın ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.